مدیریت دسته بندی‌ها

طب سنتی

فواید صبحانه کامل:

در برخی از روایات آمده است که صبح، غذای کامل بخورید و غذا خوردن میان صبحانه و شام موجب تباهی بدن است. ابن اخی شهاب بن عبدربه گفته است"خدمت امام صادق (ع) از دردهای [معده] و پوده کردن شکایت کردم. فرمودم: صبح و شب غذا بخور و در این میان، چیزی مخور که آن، بدن را تباه می سازد. آیا گفتار خداوند را نشنیده ای که فرمود: "... در بهشت، بامداد و شامگاه روزیشان موجود است"

- خوردن شام:

در روایات بسیاری بر شام خوردن تاکید شده است هرچند به یک لقمه باشد. محمدبن مسلم از امام صادق (ع) و از حضرت امیرمؤمنان (ع)، روایت کرده است که فرمودند: "شام خوردن پیامبر در اوایل شب بوده است. همانا شام نخوردن، موجب خرابی بدن است".

در خبر دیگر از رسول خدا (ص) منقول است:

شام خوردن را ترک نکنید، هرچند با یک دانه خرمای خشکیده کم ارزش باشد، همانا من بر امتم پیری [زودرس] را از ترک شام خوردن دارم؛ بی شک، شام خوردن [موجب نیرومندی پیر و جوان است.

- چه مطالبی را در هنگام خوردن رعایت کنیم؟

شستن دست پیش و پس از غذا در روایات بسیاری، تاکید شده است. پیامبر اکرم (ص)هنگامی که غذا می خورد، دو دست خود را به گونه ای می شست که حتی بوی غذا از دستش برطرف می شد، به ویژه، هرگاه گوشت با نان تناول می فرمود به طور کامل دو دست خود را می شست، سپس با آبی که در دستش مانده بود، صورت خود را دست می کشید.

روشن است که این روش برای رعایت بهداشت و بدین سبب بوده است که مواد غذایی و چربی به کلی از دست زایل گردد، وگرنه محلّ مناسبی برای زیاد شدن میکروب ها به وجود می آید و سلامت افراد را به خطر می اندازد.

مکروه است شخص جنب پیش از غسل یا پیش از شستن دست ها و شستن صورت و آب گرداندن در دهان غذا بخورد. زراره از امام باقر (ع) روایت کرده است: جُنُب هرگاه بخواهد بخورد و بیاشامد، دست و صورتش را بشوید و آب به دهان بگرداند، آن گاه بخورد و بیاشامد.

شایسته است لقمه را کوچک بردارند و زیاد بجوند و به حاضران کم نگاه کنند و کفش را در حال غذا خوردن از پا درآورند.

امام صادق (ع) از پدرانش از امام حسن مجتبی چنین روایت کرده:

در غذا خوردن دوازده ویژگی است که بر هر مسلمانی شناختن آنها بایسته است: چهارچیز آنها واجب، چهار چیز آنها مستحب و چهار چیز جزو ادب است. چهار چیز واجب عبارت است از: عرفان [نسبت به خدا]، رضا [به قضای او]، "بِسم الله" گفتن [هنگام شروع به غذا خوردن] و سپاس [خدا را به جا آوردن]؛ چهار چیز مستحب است: دست شستن پیش از غذا، به جانب چپ نشستن، غذا خوردن به سه انگشت و لیسیدن انگشتان؛ چهار امر جزو ادب است: غذا خوردن از جلوی خود، لقمه را کوچک برداشتن، بسیار جویدن، کم نگاه کردن به کسانی که غذا می خورند.

انس بن مالک گفته است:

رسول خدا (ص)فرمود: هنگامی که غذا می خورید، کفشهای خود را درآورید که آن به پاهای شما راحتی بیشتری می دهد.

- خوردن نمک در آغاز و پایان غذا:

در روایات بسیاری از رسول اکرم (ص)نقل شده که در آغاز غذا خوردن از نمک استفاده کنید؛ به عبارت دیگر، هنگام شروع و پایان غذا اندکی نمک مصرف کنید.

هشام بن سالم از امام صادق (ع) و آن حضرت از رسول خدا (ص)چنین روایت کرده:

رسول خدا (ص)به علی (ع) فرمود: ای علی! غذایت را به نمک آغاز و به آن ختم کن! همانا هر کس چنین کند از هفتاد و دو گونه بلا در امان می ماند که از جمله آنها، دیوانگی، بیماری خوره و پیسی است.

چنین به نظر می رسد که یکی از حکمت های این دستور، این است که بهره مند شدن از نمک در آغاز غذا خوردن، سبب می شود که غدد بزاقی بیشتر ترشّح کند و روشن است که لعاب های بزاقی در هضم غذا تاثیر به سزایی دارد. در پایان غذا نیز موردن نمک موجب آن است که دهان ضد عفونی شود و چربی ها و میکروب هایی که ممکن است به همراه غذا شروع به فعالیت و تکثیر کنند، بدین وسیله از میان بروند.

.: ادامه دارد :.

میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


نظرات کاربران
بدون دیدگاه اول باش.