« بازگشت

ارتقای سلامت جامعه ، اولویت رسانه ملی

ارتقای سلامت جامعه اولویت رسانه ملی

شبکه های سلامت رادیو و تلویزیون برنامه هایی با موضوع سلامت جسم و روان تولید و پخش می کنند.
تولید برنامه هایی با محور سلامت اجتماعی و معنوی در دستور کار قرار گرفته است .شبکه های سلامت تلویزیون و رادیو در سال جاری با توجه به شعار جهنی "ایمنی مواد غذایی ، از مزرعه تا سفره " برنامه های متنوعی را برای ارتقای سلامت جامعه تولید خواهند کرد.برنامه سازان این حوزه با استفاده از ساختارهای مختلف برنامه سازی  همچون مسابقه و گفت و گو به موضوعاتی مانند ترویج سبک زندگی سالم ، ارتقای مهارت ارتباطی در زندگی زناشویی ، جایگاه طب سنتی ، اصلاح رفتارهای تغذیه ، کنترل خشم و استرس خواهند پرداخت .   مدیر شبکه سلامت سیما در پاسخ به این پرسش که این شبکه تلویزیونی برای آموزش مردم در حوزه سلامت چه برنامه های ویژه ای دارد ، به جام جم گفت : با توجه به گستردگی موضوع سلامت تصمیم گرفتیم روی موضوعات سلامت جسم ف سلامت روان ، سلامت اجتماعی و سلامت معنوی برنامه های متنوعی برای مخاطبان تولید کنیم . وی ادامه داد : زمانی یک پیام می تواند اثر بخش باشد که در قالب و بسته بندی مناسب به مخاطب ارائه شود، به همین دلیل از ساختارهای مختلف استفاده می کنیم تا محتوا به بهترین شکل به مردم انتقال داده شود . ضمن این که از طریق زیر نویس پیام های کوتاه و کاربردی آموزش های لازم در زمینه سلامت را به مخاطبان ارائه می کنیم.
مدیر شبکه سلامت سیما در پاسخ به این پرسش که آیا رده های سنی برای تولید برنامه ها در نظر گرفته می شود ؟ گفت : ملما ما برای همه گروه ها ی سنی برنامه تولید می کنیم . اما همان طور که می دانید مادران سکاندار سلامت خانواده هستند به همین دلیل ارتقای دانش سلامت مادران در اولویت است اگر دانش مادران در زمینه های مختلف افزایش یابد سلامت بقیه اعضای هانواده هم به نوعی تضمین می شود.
وی ادامه داد که البته به این معنا نیست که ما برای مردان ، سالمندان  و کودکان برنامه تولید نمی کنیم .  در مجموع تلاش می کنیم با در نظر گرفتن گسترده مخاطبان برنامه های ویژه پخش کنیم.
فعال بودن تلفن های گویا
وی درباره نیاز سنجی مخاطبان و تولید برنامه بر اساس نیاز آنها توضیح داد : اما سعی می کنیم راه های ارتباطی با مخاطبان را افزایش دهیم . تلفن های گویای شبکه 24 ساعته فعال است و نیازهای مخاطبان در حوزه های مختلف دسته ندی می شود و بر این اساس سوژه های مختلف انتخاب شده و بعد از برنامه ریزی در قالب برنامه های متنوع به مخاطبان عرضه می شود.
مدیر شبکه سلامت سیما در پاسخ به این پرسش که آیا در شبکه به موضوعاتی همچون سلامت جنسی هم پرداخته می شود ؟عنوان کرد : هر سانه ای وظایف اختصاصی و عمومی دارد و بر همین اساس شبکه سلامت هم برنامه هایی طراحی کرده است . برای ما آموزش مهارت های زندگی اهمیت دارد.ترویج سبک زندگی سالم از موضوعاتی است که به آن می پردازیم همچنین دانش لازم در زمینه مهارت های ارتباطی به جوانان ارائه می شود .وی ادامه داد : در بخش سبک زندگی سالم به مواردی همچون تغذیه سالم و اصلاح تغییر رفتار در زمینه تغذیه مواد غذایی می پردازیم . به عنوان مثال مصرف گوشت قرمز در ایران بالاتر از گوشت سفید است . می توانیم در این باره رفتارهای تغذیه را تغییر بدهیم .با این که  به این موضوع  خواهیم پرداخت که چگونه می توان به وزن عادی رسید تا مانع بیماری هایی همچون دیابت ، فشارخون ، مشکلات قلبی و عروقی شویم .
مدیر شبکه سلامت سیما ، بررسی جایگاه طب سنتی را به عنوان یکی از مباحثی که امسال در دستور کار قرار دارد ذکر کرد و گفت : قصد داریم در قالب برنامه های مختلف جایگاه طب سنتی را ارتقا دهیم . اصلاح فرهنگ مصرف دارو از دیگر مباحثی است که به آن می پردازیم . همه ما در راستای ارتقای فرهنگ سلامت و بهره بردن از مشارکت مردمی در جهت سالم کردن جامعه باید قدم هایی برداریم و هر گامی که در این باره برداشته می شود ، می تواند سلامت روان را تضمین کند .
وی با اشاره به حوزه سلامت روان هم گفت : در این باره رنامه های مختلفی را برنامه ریزی کردیم تا در سطوح مختلف به جوانان اموزش بدهیم که چگونه می توان با دخانیات و مواد مخدر مبارزه کرد . در حوزه سلامت اجتماعی و معنوی هم برنامه های متنوع همچون برگی از دفتر وجود ، مادر کودک تندرستی، ضربان و ....  داریم . در شبکه سلامت سیما با تولید برنامه های متنوع سعی داریم پاسخ گوی مردم باشیم.

فاطمه عود باشی /گروه رادیو و تلویزیون


This portlet has been undeployed. Please redeploy it or remove it from the page.