مقالات علمی

« بازگشت

آلرژی‌های فصلی

1. آلرژی فصلی، که به نام تب بهاره شناخته می‌شود، واکنش بدن به ذرات معلق در هوا (همانند گرده‌ها یا قارچ‌ها) است.

 

2. آلرژی تب بهاره در برخی زمان‌های خاص در طول سال که درخت‌ها، چمن‌ها یا علف‌های خاص گل می‌دهند یا زمانی که قارچ‌ه، هاگ‌های خود را در هوا رها می‌کنند شدت می یابد.

 

3. افرادی که آلرژی دارند، سیستم ایمنی بسیار حساس دارند که همواره مراقب تهاجم مواد خارجی به بدن است.

 

4. گرده‌ها و قارچ‌ها واقعا به هیچ وجه خطرناک نیستند اما هنگامی که یک فرد آلرژیک، گرده‌ها یا قارچ‌ها را با تنفس به درون بدنش می‌کشد، بدن او آن را به عنوان یک مهاجم خطرناک دیده و هیستامین و مواد شیمیایی دیگر را برای مبارزه با آن آزاد می‌کند.

5. هیستامین موجب التهاب بینی و مجاری تنفسی می‌شود ؛آبریزش بینی، چشم‌های اشک‌آلود و عطسه‌های مکرر برای تخلیه ماده آلرژی‌زا از بدن.می باشد .

6. بیشترین آلرژی از گرده‌های درختان بی‌گل، چمن‌ها و علف‌های کم‌پشت ایجاد می‌شوند.

7. در بهار، گرده درختان بلوط، نارون و فان و همین‌طور چمن‌هایی از قبیل تیموتی و برمودا ،موجب بروز آلرژی می‌شوند.

8. گرده گیاهان گل‌دار معمولا سنگین‌تر از آن هستند که توسط هوا منتقل شوند و معمولا موجب بروز آلرژی نیز نمی‌شوند.

9. تقریبا نیمی از افرادی که تب بهاره دارند نسبت به گرده چمن‌ها حساسیت دارند

10. فصل گرده‌افشانی درخت‌ها ممکن است از ابتدای فروردین تا انتهای اردیبهشت باشد اما کودکی که حساسیت کمی نسبت به گرده دارد تنها در طول هفته‌هایی که میزان گرده‌ها بسیار بالاست نشانه‌های آلرژی را احساس خواهد کرد

11. بیمار ممکن است بیش از یک نوع آلرژی داشته باشدکه در این حالت ممکن است در تمام فصل آلرژی داشته باشد یا ممکن است تنها در فصل‌های بهار و پاییز واکنش نشان دهد.

12.هنگامی که بفهمید شما نسبت به چه نوع گرده‌ای آلرژی دارید می‌توانید زمان احتمالی بروز آلرژی را تخمین بزنید زیرا فصل گرده‌افشانی برای هر درخت تقریبا در تمام سال‌ها یکسان است.

 

13.اب وهوای گرم، خشک و پرباد به پخش گرده‌ها کمک کرده و در نتیجه نشانه‌های آلرژی را افزایش می‌دهند.

14.افراد در روزهای بارانی، ابری یا بی‌باد معمولا نشانه‌های کمتری از آلرژی را بروز می‌دهند زیرا مقدار گرده در اطراف آنها کاهش می‌یابد.

15.یک زمستان پرباران و سرد و به دنبال آن یک موج زودرس گرما می‌تواند موجب افزایش گرده‌افشانی گیاهان شود.
16.آلرژی تب بهاره صرفا یک ناراحتی ساده نیست. در این حالت کودکان نمی‌توانند تمرکز کنند و پر بودن دائمی بینی‌ها بر خواب کودکان تأثیر می‌گذارد که در نتیجه در طول روز خسته بوده و ممکن است چرت بزنند.

17.پربودن دائمی بینی‌ها بدین معناست که بچه‌ها مجبورند همواره از طریق دهان تنفس کنندکه این مسئله می‌تواند بر آرواره و رشد کلامی آنها تأثیر بگذارد.

18.اگر شما یا همسرتان آلرژی دارید، احتمال ابتلای کودک‌تان به آلرژی نیز بالا خواهد بود هرچند ممکن است کودک دقیقا همان نوع آلرژی شما را نگیرد.
19.اگر احتمال می‌دهید که کودک شما شانس زیادی برای ابتلا به آلرژی دارد اولین اقدام دفاعی این است که پنجره‌ها را ببندید و کودک را از مواد آلرژی‌زای داخل خانه دور کنید.

20.سعی کنید اتاق خواب کودک تا حد امکان عاری از بندپایان خانگی باشد.این موجودات معمول‌ترین عوامل آلرژی‌زا بوده و غالبا موجب بروز آلرژی نسبت به مواد دیگر نیز می‌شوند.
21.اگر فکر می‌کنید که کودک شما در حال ابتلا به آلرژی فصلی است، قطعا باید از متخصص کمک بگیرید.

22. آلرژی‌ها نه تنها زندگی را برای کودک دشوار می‌کنند، بلکه اگر درمان نشوند ممکن است به برخی مشکلات بهداشتی وخیم‌تر و درازمدت (از قبیل سینوزیت، عفونت مزمن گوش و حتی آسم) منجر شوند.

 

23.داروهای آنتی بیوتیک برای درمان بیماری های میکروبی و ویروسی مورد استفاده قرار می گیرند در حالی که میکروب ها و ویروس ها هیچ نقشی در بروز آلرژی ها ندارند.

24.در برخی آلرژی‌ها امکان ایجاد التهاب وجود دارد که به دنبال آسیب مخاط، میکروب‌ها و ویروس‌ها نفوذ کرده و باعث بروز علایم عفونی می‌شوند که در این صورت برای بهبود نیاز به آنتی بیوتیک است.

25.قرار گرفتن فرد در محیط های آلرژی زا از جمله باغ و گلستان ها و استفاده از غذاهای محرک می تواند نشانه های آلرژی را افزایش دهد.
26.علایم حساسيت فصلي خارش چشم ، قرمزي ، سوزش ، اشك ريزش و ترشحات سفيد نخي شكل است كه بيمار، گاه آنها را به صورت رشته نخ از چشمش خارج مي كند .

27.هنگام بروز الرژی باید از خاراندن چشم خودداري کنید چرا كه خاراندن چشم باعث تشديد علايم بيماري مي شود و چنانچه با رعايت اين اصول تاثيري بر بهبود بيماري حاصل نشد شروع داروها براي درمان الزامي است

28.حساسیت‌های فصلی در برخورد با بیش از ۱۳۰ هزار ماده آلرژی‌زا به وجود می‌آید که از راه‌های تنفسی، تماس‌های پوستی، خوردن و آشامیدن وارد بدن می‌شوند و برخی افراد نیز به طور ژنتیکی آلرژی را از خانواده‌شان به ارث می‌برند.

 

29.نوع مواد غذایی مصرفی می‌تواند با تقویت و هوشمندسازی سیستم ایمنی بدن، شدت آلرژی‌های فصلی را کاهش دهد یا بدن را نسبت به آنها تضعیف و آسیب‌پذیرتر کند.

30. کاهش مقدار دریافت چربی مصرفی با افزایش نسبت اسیدهای چرب غیراشباع، استفاده بجا و به‌ اندازه از فیبرهای محلول و نامحلول، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند سیستم دفاعی بدن ما را در مقابله با آلرژی‌های فصلی تقویت کند.

 

31.کسانی که وزن خود را در حد طبیعی و مهم‌تر از آن، نسبت توده عضلانی و بافت چربی بدن خود را در حد طبیعی حفظ کرده‌اند، علائم آلرژی را کمتر از سایر افراد بروز می‌دهند.

32.مصرف انواع ویتامین‌های گروه B مانند غلات، گوشت، لبنیات، تخم‌مرغ، انواع سبزی‌های برگ سبز تیره مانند اسفناج، کرفس و انواع ویتامین‌های گروه C مانند مرکبات و سبزی‌های تازه و نیز سبزیجات غنی از ویتامین A همچون هویج می‌تواند از شدت عوارض ناشی از آلرژی‌ها بکاهد.

 

 

33.برخی از غذاها سبب افزایش یا کاهش عوارض ناشی از آلرژی می‌شوند. سویا، تخم‌مرغ، ماهی، خربزه، گوجه‌فرنگی، بادمجان، گوجه‌سبز، کرفس و برخی از شکلات‌ها می‌تواند عوارض ناشی از آلرژی‌های فصلی را تشدید کند.

 

34.سیستم ایمنی بدن در مواجهه با مواد آلرژی‌زا باعث ترشح هیستامین‌ها می‌شود که عوارضی چون عطسه، تورم چشم‌ها، قرمزی صورت، خارش پوستی و در برخی افراد مشکلات تنفسی و گوارشی را همراه می‌آورد.

 

 

35.مصرف مواد غذایی صنعتی و کارخانه‌ای فرآوری شده به‌ دلیل وجود نگهدارنده‌ها، رنگ‌های مصنوعی و طعم‌دهنده‌های موجود در آنها، تضعیف‌کننده سیستم ایمنی بدن بوده و می‌توانند به تشدید عوارض ناشی از آلرژی‌های فصلی کمک کند.

 

36.مصرف ماست کم‌چرب بخصوص ماست پروبیوتیک می‌تواند حساسیت را در افراد مستعد آلرژی کمتر کند.

37. افرادی که به گرما و حتی گرده گیاهان حساسیت دارند، با خوردن روزانه ۲ تا ۳ لیوان ماست از ماه‌های قبل از شروع فصل آلرژی‌زا در مقابل حساسیت‌های فصلی ایمن می‌شوند.

38. نوشیدن چای سبز به دلیل برخورداری از آنتی‌اکسیدان بالا، علائم التهابی در شخص را کاهش می‌دهد.

 

39. سیر و پیاز نیز به عنوان تقویت‌کننده بسیار قوی سیستم ایمنی بدن و یک ماده غذایی ضدویروس و باکتری به کاهش عوارض آلرژی کمک می‌کند.

40. مصرف روغن‌های امگا- ۳ شامل روغن ماهی و روغن دانه کتان و کانولا به پیشگیری از بروز عوارض آلرژی و نیز به تامین مواد معدنی نظیر ید و روی کمک می‌کند.

 

41.برخی افراد مبتلا به حساسیت تنفسی، حساسیت پوستی هم دارند ولی برخی صرفا علائم پوستی و برخی فقط علائم ریوی از خودشان نشان می‌دهند.

42. تظاهرات پوستی گاهی به شکل اگزما و گاهی حساسیت و کهیر است و با قرمزی و سوزش و خارش همراه می‌شود.

43. در فصل بهار به دلیل مواجهه بیشتر افراد با محرک‌هایی مثل گل و گیاه و گرده‌های آن‌ها یا نور آفتاب، مواد شیمیایی، مواد آرایشی بهداشتی و... بیشتر شاهد بروز اگزما و حساسیت‌های پوستی در افرادی هستیم که زمینه ابتلا به آلرژی دارند

44. معمولا علائم ابتلا به آلرژی از‌‌ همان سن پایین خود را نشان می‌دهد و با افزایش سن متفاوت می‌شود و تغییر می‌کند.
45.با افزایش سن و بعد از ۶۰ سالگی که پوست خشک می‌شود احتمال بروز برخی اگزما‌های پوستی بیشتر می‌شود بی‌آنکه زمینه ژنتیکی در کار باشد

46. غیر از حساسیت‌های پوستی، کهیر آفتابی نمونه دیگری از آلرژی‌های شایع در فصل بهار است اما در مورد سایر بیماری‌های پوستی می‌توان به عفونت‌های باکتریایی و ویروسی اشاره کرد و دلیل این مسائل استفاده بیشتر از اماکن عمومی است.

 

47.رعایت نکردن نکته‌های بهداشتی باعث شیوع بیشتر بیماری‌هایی مثل زگیل و زردزخم در فصل بهار می‌شود.

48. همراه داشتن وسایل شخصی درمکانهای عمومی مانند ارایشگاه ها باعث می شود تا از ابتلا به این بیماری‌ها پوستی در امان بمانید

49.افراد مستعد آلرژی باید پیشگیری را در صدر برنامه‌هایشان قرار دهند. مثلا به گل و گیاهی که نمی‌شناسند، دست نزنند، از اماکنی که مملو از گرده گیاهان است، دور بمانند و هنگام کار با مواد شیمیایی دستکش دست کنند و اگر حساسیتی بروز کرد به درمان فوری آن بپردازند

50.در افراد مستعد آلرژی و افراد معمولی، مرطوب نگه‌داشتن پوست و استفاده از ضدآفتاب در فصل بهارضرورت دارد.

51.قبل از خواب، صورتتان را با شامپو بچه بشویید تا تمام ذرات ریز و آلودگی‌ها از روی پوست محو شود.

52. برخی ویتامین‌های موضعی مثل ویتامین B نیز به دلیل خاصیت جاذب آب و رطوبتی که ایجاد می‌کنند، مفیدند و بهتر است مرطوب‌کننده‌هایی را تهیه کنیم که حاوی این ویتامین باشند.

53. اگر دچار آبریزش بینی یا ریزش اشک شدید در کنار مشاوره با پزشک و استفاده از داروهای ضدآلرژی کافی است از دستمال‌های لطیف استفاده کنید تا پوست دور چشم یا بینی صدمه نبیند و قرمز نشود.

54. باید همواره پوست دور چشم یا بینی را چرب و مرطوب نگه دارید تا خشکی بیش از حد باعث تحریک، قرمزی و سوزش آن نشود.
55.پوست دست بیشتر افراد در فصل بهار به دلیل تغییرات آب و هوایی و افزایش مواجهه با مواد شوینده ممکن است در معرض التهاب قرار بگیرد.

56. هنگام شستشو یا مواقع دیگری که پوست دستمان مواجهه طولانی‌مدتی با آب دارد، دستکش بپوشیم و مصرف کرم مرطوب‌کننده با چربی بالا را فراموش نکنیم.

57.خشکی پوست دست باعث پیری زودرس آن می‌شود و برای رفع این مشکل باید با استفاده از کرم، دست‌ها و ناخن‌ها را ماساژ دهیم و در صورت لزوم بعد از استفاده از کرم دستکش نخی دست کنیم تا کرم کاملا جذب پوست شود.
58. بعد از شستن پوست صورت ممکن است احساس خشکی شما را اذیت کند و کرم زدن با قرار دادن لایه چربی محافظ روی پوست از هدررفتن رطوبت آن پیشگیری می‌کند.

59.خوردن میوه ها و سبزی هایی همچون سیب، انار، انگور، جعفری، سیر و پیاز ،کلم پیچ، کلم بروکلی و انواع مرکبات برای مبارزه با آلرژی ها پیشنهاد می شود.

 

60.آلرژی حاصل واکنش معیوب و ناقص سیستم ایمنی بدن در مقابله با عوامل خارجی است.

 

61.برای مقابله با حساسیت فصلی نخستین قدم بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن است.

 

62. بررسی الگوی تغذیه، میزان خواب و استرس فرد در درمان حساسیت فصلی مهم است.

 

63.افرادی که از حساسیت های فصلی و آلرژی رنج می برند می توانند با گنجاندن انواع میوه و سبزی و انواع ماهی در رژیم غذایی از بروز حساسیت های فصلی و شدت آن بکاهند.

 

64.انواع مرکبات مانند پرتقال، گریپ فروت، لیموشیرین و نارنج و موادی همچون عسل، دارچین، زردچوبه، بابونه، بادرنجبویه، شاه تره و سیاهدانه موجب کاهش شدت آلرژی در فرد می شود زیرا این مواد حاوی آنتی اکسیدان ها ،انواع ویتامین ها ، چربی های امگا ۳ و ترکیبات موثر دیگری هستند که در مقابله با علایم حساسیت به بدن کمک می کنند.

 

65. مصرف بیش از حد انواع کلم می تواند به مشکلات تیروئید منجر شود بنابر این توصیه می شود در مصرف آنها دقت شود.

 

66.مواد غذایی پروتیئن دار با تحریک سیستم ایمنی بدن، علایم بروز حساسیت را در فرد افزایش می دهند

 

67.مصرف مواد غذایی حاوی هیستامین مانند گوجه، آجیل، شکلات و خربزه نیز موجب افزایش علایم آلرژی می شوند.

68. مصرف فست فودها به دلیل وجود رنگ های مصنوعی علایم آلرژی را تشدید می کند.
69. در فصل آلرژی بهتر است فرش‌ها را جمع کنید.عوامل آلرژی‌زا مانند گرده‌ها از هوا سنگین‌تر هستند و سریعا روی فرش می‌نشینند.

70. پرده‌ها را تمیز کنید.پرده‌ها هم مانند فرش‌ها عوامل آلرژی‌زا را جذب می‌کنند.بهتر است پرده‌ها را هر از گاهی بشویید یا از کرکره استفاده کنید.

 

71.هاگ قارچ‌ها عوامل آلرژی‌زای شایعی هستند که باعث عطسه و آبریزش بینی می‌شوند.قارچ‌ها در مکان‌های تاریک و مرطوب مانند زیرزمین، حمام و سینک ظرفشویی رشد می‌کنند.

72. هرچند هود گاز یا هواکش حمام، هوا را تمیز می‌کنند اما فقط موجب تمیزی هوای داخل خانه می‌شوند و به همین دلیل در تهویه هوا تاثیر ناچیزی دارند. توصیه می‌شود که یک دستگاه تهویه هوا در بیرون از خانه نیز نصب کنید.

73. آلرژی بسیاری از افراد با روشن کردن وسایل تهویه تشدید می‌شود.فیلترهای کثیف و نیز گرد و خاک روی آنها باعث تشدید آلرژی می‌شود.بنابراین هر سه ماه یک بار فیلترهای دستگاه تهویه را تمیز یا تعویض کنید.

 

74. گرد و خاکی که روی رختخواب جمع می‌شود نیز عامل تشدید عطسه و آبریزش بینی است.

 

75.برای کاهش علائم آلرژی، رختخواب خود را بخارشوی کنید.

 

76. گردگیری در خانه نامرتب و شلوغ سخت است.بنابراین خانه را دائما مرتب و تمیز کنید و زیر تختخواب‌ها و کاناپه‌ها را نیز فراموش نکنید.

 

77.بهترین روش پاکسازى پوست از مواد شیمیایی و آلودگی ها بخور دادن است که میتواند به راحتی آلودگی ها را از عمق پوست خارج کند.

 

78.گیاهانى که میتوان از آنها به عنوان بخور استفاده کرد عبارتند از: بابونه، رازیانه، آویشن، اسطوخودوس، بومادران، نعناع صحرایى، زیرفون، گزنه سفید، اکلیل کوهى و گلاب.

میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


نظرات کاربران
بدون دیدگاه اول باش.