مقالات علمی

« بازگشت

آلزایمر

آلزایمر، یک بیماری هولناک، نه تنها باعث می‌شود که افراد مسن خاطرات خود را از دست بدهند بلکه قدرت حمله به مغز جوانان را نیز دارد.

تحقیقات نشان داده است که افراد زیادی هستند که در دهه 40 زندگی خود از این بیماری نیز رنج می‌برند.

فهم اینکه یک روز همه چیز برای شما عجیب غریب باشه مرموزترین چیزی است که می‌تواند برای یک فرد اتفاق بیفتد به طوری که افراد چیزهایی را که جزء جدایی ناپذیر زندگیشان بوده، را فراموش می‌کنند.

آلزایمر چه نوع بیماری است؟

آلزایمر نوعی بیماری مغزی است که با سرعت پایین رشد می‌کند و از علائم آن اختلال حافظه و در مراحل شدیدتر اختلال در قدرت استدلال، برنامه ریزی، تکلم و درک است.

 به گفته بسیاری از دانشمندان، آلزایمر به علت افزایش میزان تولید یا ذخیره یک نوع پروتئین خاص در مغز به وجود آمده و به مرگ سلولهای عصبی منجر می‌شود.

احتمال ابتلا به آلزایمر بعد از 70 سالگی به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد به نحوی که حدود 50 درصد از افراد بالای 85 سال به این بیماری مبتلا می‌شوند.

علائم آلزایمر چیست؟

نشانه‌های بیماری آلزایمر در هر فردی با دیگری متفاوت است. با این حال علائم مشترکی وجود دارد که به تشخیص آن کمک می‌کند.

 از آنجا که بروز بیماری آلزایمر تدریجی است و با سرعت کمی رشد می‌کند در نتیجه بسیاری از خانواده‌ها اولین نشانه‌های بارز آلزایمر را با علائم افزایش سن اشتباه می‌گیرند یا فکر می‌کنند به علت استرس و فشار زیاد کار دچار مشکل شده‌اند.

اما زمانی که فراموشی و اختلال در حافظه، مانند از یاد بردن اتفاقات تازه مشاهده می‌شود، باید احتمال آن را داد که چیزی بیش از افزایش سن تأثیر‌گذار بوده است.

در مجموع اختلال در حافظه کوتاه مدت از اولین نشانه‌های بروز آلزایمر است.

برای نمونه فرد ممکن است به دفعات خاموش کردن اتو را فراموش کند یا مصرف داروها در زمان خود را به یاد نیاورد. در ادامه فرآیند بروز آلزایمر تغییر محسوس در شخصیت را شاهد هستیم.

 فرد کمتر خودجوش می‌شود، از تعاملات اجتماعی روزمره دوری می‌کند و دلمرده و بی‌تفاوت می‌شود.

تغییر در رفتار و حالات مانند تندخویی، سردرگمی، اختلال در حافظه بلندمدت و پرخاشگری نیز به دنبال آن به وجود می‌آید.

 در چنین مواقعی با مراجعه به یک پزشک یا روانشناس و انجام آزمون‌های رفتاری- شناختی و یا اسکن مغز، می‌توان از بروز بیماری اطمینان یافت.

مرگ مرحله پایانی این بیماری است که معمولاً به علت ذات‌الریه یا حملات قلبی اتفاق می‌افتد.

 پزشکان توصیه می‌کنند در صورت بروز علائمی مانند فراموشی، دشواری در انجام کارهای معمولی، مشکلات زبانی و تکلم، آشفتگی زمانی و مکانی، ضعیف شدن قدرت تصمیم‌گیری، مشکل در فکر کردن، گم کردن لوازم و اشیا، تغییر در رفتار و حالات،‌ تغییر شخصیت، ضعیف شدن قوه ابتکار به پزشک مراجعه کنید.

 علت بروز آلزایمر چیست؟

دانشمندان تاکنون موفق به یافتن پاسخ دقیقی برای این سوال که «علت بروز آلزایمر چیست؟» نشده‌اند.

 برخی دانشمندان جهش ژنتیکی موروثی را علت اصلی این بیماری عنوان کرده‌اند.

آنان معتقدند این عارضه موجب افزایش میزان تولید نوع خاصی از پروتئین در مغز می‌شود که به مرگ سلولهای عصبی می‌انجامد.

بسیاری از این آزمایش‌ها فقط سعی در کاهش میزان تولید این پروتئین دارد تا شاید گامی در زمینه مقابله با آن باشد.

از سویی دیگر عواملی چون ورزش، تحرک ذهنی و رژیم غذایی معمولی را از راههای جلوگیری می‌دانند.

 زنان بیشتر از مردان به آلزایمر مبتلا می شوند که به علت طول عمر بیشتر زنان نسبت به مردان نیست.

چگونه از بروز آلزایمر جلوگیری کنیم؟

تحقیقات نشان داده است که فاکتورهایی چون رژیم غذایی، خطرات قلبی عروقی، مصرف داروهای مختلف یا فعالیتهای فکری و ذهنی بیش از دیگر عوامل می‌تواند در بروز جلوگیری از آلزایمر موثر باشد.

 رژیم غذایی شامل میوه، سبزی، نان، گندم، روغن زیتون و ماهی می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد.

همچنین پزشکان به مصرف ویتامین‌های مختلفی مانند B12- B3- C و اسیدفولیک برای مقابله با آلزایمر توصیه کرده‌اند.

عوامل موثر در افزایش بیماریهای قلبی- عروقی مانند فشارخون بالا، سیگار، دیابت و کلسترول بالا خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد.

 به همین دلیل، کنترل آنها نیز توصیه شده است.

 فعالیتهای فکری و ذهنی نظیر شطرنج، حل جدول، روابط اجتماعی روزانه و یادگیری زبان دوم بیش از مصرف داروها می‌تواند در مقابله با آلزایمر موثر باشد.

آلزایمر جوانی  و کاهش قدرت حافظه

نتایح تحقیقات نورولوژیست‌های اسپانیایی نشان می دهد که بروز بیماری آلزایمر جوانی لزوما با کاهش قدرت حافظه همراه نیست. محققان دانشگاه بارسلونا با استفاده از اطلاعات بانک بافت‌های نورونی و تشخیص‌های پس از مرگ تحقیقاتی را در مورد سن بروز اولین علائم و سابقه خانوادگی در 40 مورد آلزایمر زودرس که پیش از سن 60 سالگی رخ می دهد انجام دادند.

نتایج این تحقیقات نشان داد که حدود 38 درصد از موارد، علائم آغازین آلزایمر جوانی به‌جای کاهش حافظه، اختلالات رفتاری، زبانی و قدرت بینایی بود که درکنار هم منجر به‌کاهش علائم اجرایی فرد می شود.در 53 درصد از افراد دارای این علائم غیرعادی و بدون هیچ مشکل حافظه ای بیماری به‌اشتباه تشخیص داده شده بود، درحالی که در افرادی که علائم آلزایمر جوانی همراه با کاهش حافظه بود تشخیص نادرست بیماری تنها در 4 درصد از موارد بود. این بررسی‌ها همچنین نشان داد که در 47 درصد از بیماران با علائم اولیه غیرمعمول، آلزایمر حتی تا لحظه مرگ نیز تشخیص داده نشد.

براساس گزارش وب. ام. دی، این محققان در این خصوص اظهار داشتند: افراد مبتلا به‌آلزایمر جوانی در اغلب موارد به‌جای مشکلات حافظه این علائم را دارند و به‌همین علت تشخیص دقیق بیماری در این موارد بسیار دشوار است.

پژوهشگران درباره مصرف بیش از حد نوشابه‌های گازدار شیرین به افراد هشدار می‌دهند زیرا مصرف منظم نوشیدنی‌های گازدار‌ترین می‌تواند منجر به بیش فعالی در هر سنی شود و باعث تغییر در پروتئین‌های مغزی می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهند: فردی که به طور مرتب از نوشیدنی گازدار شیرین استفاده می‌کند دچار علائمی شبیه علائم بیماران مبتلا به آلزایمر می‌شود.

دانشمندان دریافته‌اند؛ که مصرف طولانی مدت نوشابه‌های شیرین قندی به جای آب توسط افراد می‌تواند باعث تغییرات دائمی در ساختار شیلی مغز و رفتارهای افراد شود.

دانشمندان علاوه بر آسیب‌های وارده به مغز بسیاری از بیماری‌های دیگر از جمله دیابت، حمله قلبی، افزایش وزن، پوکی استخوان، سرطان پروستات و ضعف عضلانی را از جمله عوارض مصرف نوشابه‌های گازدار شیرین معرفی کرده‌اند.

عوامل خطر بیماری آلزایمر

1- افزایش سن

این بیماری در افراد مسن شایع تر است.بیشتر افراد مبتلا به این بیماری، 65 سال به بالا هستند.بعد از 65 سالگی، امکان پیشرفت بیماری آلزایمر در هر 5 سال، دو برابر می شود.در افرادی که 85 سال و یا بیشتر سن دارند، امکان بروز و پیشرفت بیماری آلزایمر 50 درصد می گردد

2- سابقه خانوادگی ابتلا به آلزایمر

یکی از مهم ترین عوامل خطر بیماری آلزایمر، سابقه خانوادگی این بیماری می باشد که به مسائل ژنتیکی مربوط می شود.یک ژن ممکن است گرایش و تمایل به این بیماری داشته باشد و یا یک ژن مسئول این بیماری باشد.

3- ضربه به سر

افرادی که دچار آسیب جدی سر می شوند، در آینده ممکن است به بیماری آلزایمر و انواع دمانس عقل مبتلا شوند.

4- مشکلات سیستم قلبی-عروقی

سلول های مغز از 20 درصد مواد مغذی و اکسیژنی که در خون حمل می شود، استفاده می کنند. بنابراین مشکلاتی که مربوط به قلب و یا عروق خونی می باشد، مانند: پرفشاری خون، بیماری قلبی، سکته، دیابت و کلسترول خون بالا، احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر ودمانس عقل را افزایش می دهند.

انواع فراموشي

حافظه فرار:

يكي از شايع ترين انواع فراموشي هاست كه در آن آموخته ها و دانسته ها در طول زمان فراموش مي شوند. به طور كلي ذهن انسان تمايل دارد اطلاعات را بلافاصله پس از يادگيري فراموش كند، به همين دليل هر چه بيشتر از دانسته ها و اطلاعات استفاده كنيم كمتر فراموش شان مي كنيم. شايد در نگاه اول اين مسئله يك ضعف به نظر برسد اما يك موهبت است چون باعث مي شود اطلاعات به درد نخور از ذهن پاك شوند و فضا براي اطلاعات جديدتر و كاربردي تر باز شود.

حواس پرتي:

شايع ترين نوع فراموشي است كه در اثر عدم تمركز ايجاد مي شود؛ مثلاً به اين دليل يادمان مي رود كه كارت ملي مان را كجا گذاشته ايم كه از همان ابتدا به محلي كه آن را قرار مي دهيم توجه كافي نمي كنيم. وقتي هنگام انجام كاري به موضوع ديگري مي انديشيم و يا حتي به هيچ چيز ديگري فكر نمي كنيم، ذهن نيز اطلاعات را درست كدبندي نمي كند؛ بنابراين هنگام بازيابي به مشكل بر مي خورد.

بلوكه شدن ذهن:

وقتي مي گوييد: «نوك زبانم است ولي...» دقيقاً دچار بلوكه شدن حافظه شده ايد؛ يعني چيزي را مي دانيد اما نمي توانيد در آن لحظه درباره اش فكر كنيد و نمي توانيد يك خاطره يا اطلاعات خاص را بازيابي كنيد. گاهي شباهت دو خاطره يا اطلاعات باعث مي شود به جاي آنچه دنبالش هستيد، موارد مشابه را به خاطر بياوريد و ديگر پس از آن تا مدتي نتوانيد به خاطره و اطلاعات اصلي دسترسي داشته باشيد. اين مسئله با افزايش سن بيشتر رخ مي دهد و به همين دليل است كه بيشتر سالمندان نمي توانند اسامي را درست به خاطر بياورند.

يادآوري ناقص:

نوعي از فراموشي است كه اگرچه كل ماجرا را به ياد مي آوريم اما نمي توانيم جزئياتش را به خاطر بياوريم. نوع ديگر اين فراموشي زماني است كه فكر مي كنيم يك ايده بكر و تازه به ذهن مان خطور كرده است اما بازتاب چيزي است كه قبلاً خوانده، ديده يا شنيده ايم اما كاملاً فراموشش كرده ايم. بعضي از سرقت هاي ادبي غير عمد به اين دليل رخ مي دهند.

فراموشي پنهان:

واضح ترين خاطره ها نيز صددرصد با واقعيت منطبق نيستند چون هنگام به خاطر سپردن آنها تفسيرها، تجربه ها، باورها و وضعيت روحي در چگونگي ذخيره شدن آنها تاثير مي گذارند. اين مسئله باعث مي شود خاطره ها و اطلاعات با نوعي فيلتر شخصي در ذهن كدبندي شوند، به همين دليل موقع بازيابي آنها را طوري به ياد مي آوريم كه خودمان ذخيره كرده ايم، نه آن طور كه واقعاً رخ داده اند. با اين حساب، بخشي از واقعيت را فراموش مي كنيم بدون اينكه خودمان از آن باخبر باشيم.

۱۰ دليل شايع فراموشي

۱. افسردگي: افسردگي شديد مي تواند باعث فراموشي شود. وقتي ضربه روحي شديدي را تجربه كرده ايم، ارتباط مان با دنياي اطراف مخدوش مي شود و دچار نوعي حواس پرتي مي شويم. اگرچه با گذر زمان و كمرنگ تر شدن احساسات، فراموشي ناشي از آن نيز برطرف مي شود اما در صورت عدم رسيدگي به موقع، ممكن است با عميق تر شدن افسردگي، فراموشي نيز شديدتر شود.

۲. عوارض جانبي داروها: هر دارويي عوارض جانبي خود را دارد؛ فراموشي يكي از عوارض جانبي بعضي از داروهاست كه در بيشتر مواقع با قطع مصرف دارو خود به خود بهبود پيدا مي كند.

۳. كمبود ويتامين B: افرادي كه در رژيم غذايي شان ويتامين ۱۲B كافي وجود ندارد، ممكن است در دراز مدت به فراموشي دچار شوند چون اين ويتامين نقش مهمي در سلامت مغز دارد. عدم توجه به اين مسئله در دراز مدت مي تواند باعث آسيب هاي مغزي دائمي و غير قابل برگشت شود.

۴. بيماري هاي غده تيروئيد: فراموشي يكي از نشانه هاي مشكلات مربوط به تيروئيد است كه كمتر كسي به آن توجه مي كند. كم كاري غده تيروئيد باعث اختلال در حافظه مي شود زيرا بدن قادر به جذب مواد مغذي خوراكي هاي مصرف شده نيست. خوشبختانه بيماري هاي تيروئيد با يك آزمايش ساده خون قابل تشخيص هستند و درمان آنها نيز ساده است؛ بنابراين با درمان اين بيماري ها فراموشي ناشي از آنها نيز برطرف مي شود.

۵. كم خوابي و بي خوابي: كم خوابي و بي خوابي باعث مي شود نتوانيم روي جزئيات و كارهاي روزمره به خوبي تمركز كنيم و به دنبال آن دچار فراموشي مي شويم. راه حل؟ خوب بخوابيد.

۶. تداخلات دارويي: گاهي خود داروهاي مصرفي فراموشي ايجاد نمي كنند اما وقتي با داروهاي ديگري مصرف مي شوند، به خصوص در سالمندان كه مجبورند چند نوع دارو را با هم مصرف كنند، باعث بروز اين مشكل مي شوند. در اين صورت بهترين راه مشورت با پزشك براي تغيير داروهاي مصرفي است.

۷. كم آبي: از دست دادن آب بدن، به خصوص در سالمندان باعث بروز علائمي شبيه زوال مغزي مي شود؛ بنابراين مصرف روزانه آب كافي، به خصوص در فصل هاي گرم سال خيال تان را از بابت حداقل اين نوع فراموشي راحت مي كند.

۸. ضربه به سر: ضربه شديد به سر در اثر سقوط از ارتفاع يا سوانح رانندگي مي تواند باعث فراموشي شود اما نه با آن اغراقي كه در بيشتر فيلم ها و سريال هاي تلويزيوني مي بينيم. هر ضربه اي به سر باعث فراموشي نمي شود اما اگر شدت اين ضربه به قدري زياد باشد كه به سلول هاي مغز آسيب جدي برساند، حتي ممكن است فراموشي غير قابل برگشت ايجاد كند.

۹. زوال مغز: زوال مغز يكي از دلايل شايع فراموشي است كه در سالمندان بالاي ۶۰ سال ديده مي شود. اگرچه همه سالمندان در خطر زوال مغز و فراموشي نيستند اما بالا رفتن سن، احتمال ابتلا به آن را بسيار افزايش مي دهد.

۱۰. تومورهاي مغزي: تومورهاي مغزي گاهي علائم شبيه زوال مغزي ايجاد مي كنند چون همزمان با رشد خود، سلول هاي مغز را از بين برده و فراموشي ايجاد مي كنند. بنابراين بسته به بزرگي و محل تومور شدت فراموشي نيز متفاوت است.

علائم آلزايمر

اگر حداقل دو مورد از علائم زير را داريد، به احتمال بسيار زياد در معرض ابتلا به آلزايمر هستيد.

ـ اختلال در برنامه ريزي و حل مشكلات

ـ فراموشي مختل كننده فعاليت هاي عادي

ـ تفسير اشتباه زمان و مكان

ـ اختلال در درك تصاوير و ابعاد

ـ اشكال در صحبت كردن و نوشتن

ـ اشتباه قرار دادن اشيا

ـ اختلال در قضاوت

ـ اختلال در انجام امور شغلي و روابط اجتماعي

ـ تغيير خلق و خو و شخصيت

كي ماجرا جدي است؟

فراموشي طبيعي و ناشي از افزايش سن فراموشي ناشي از زوال مغزي

با وجود فراموشي هاي مكرر مي توانيد به طور مستقل عمل كنيد و فعاليت هاي عادي و روزمره را انجام دهيد. در انجام امور روزمره ناتوان هستيد؛ براي مثال پرداخت قبوض، لباس پوشيدن، حمام كردن و... و نمي توانيد كارهايي را كه بارها انجام داده ايد، انجام دهيد

كاملاً به ياد مي آوريد چه موقع دچار فراموشي شده ايد. نمي توانيد به ياد بياوريد چه موقع فراموشي باعث اختلال در عملكردتان شده است

با وجود مشكل در جهت يابي اما در مسيرهاي آشنا گم نمي شويد در مسيرهاي آشنا گم مي شويد و نمي توانيد جهت درست را بيابيد

اگرچه در يافتن كلمه هاي مناسب به مشكل بر مي خوريد اما اين موضوع مانع از ادامه گفتگوهايتان نمي شود به طور مكرر كلمه ها را فراموش مي كنيد و يا در جاي اشتباه استفاده مي كنيد و بارها يك مطلب را در گفتگو تكرار مي كنيد

در قضاوت و تصميم گيري با مشكل مواجه نمي شويد در تصميم گيري ناتوان هستيد و نمي توانيد درست قضاوت كنيد يا درست رفتار كنيد.

چه نوع فراموشي جاي نگراني ندارد؟

گاهي دوست داريم بضي از مسائل را فراموش كنيم چون برايمان آزاردهنده هستند اما معمولاً اين اتفاق نمي افتد و اين خاطره ها و اطلاعات بيشتر در ذهن حك مي شوند. افراد مبتلا به افسردگي يا كساني كه به اختلال استرسي پس از حادثه دچارند بيشتر با اين نوع فراموشي در گيرند.

با اين حال، در بيشتر مواقع فراموشي جزو پديده هاي طبيعي زندگي است و با افزايش سن بيشتر مي شود اما در بيشتر مواقع اصلاً جاي نگراني ندارد و به معني بيماري نيست. از سوي ديگر فراموشي و حواس پرتي كاملاً قابل پيشگيري يا به تاخير انداختن است.

نكته مهم اينكه افراد در جواني به بيماري آلزايمر مبتلا نمي شوند زيرا اين بيماري در سنين بالاي ۶۰ سال بروز مي كند. هر چه سن افزايش يابد، احتمالاً ابتلا به آلزايمر نيز بيشتر مي شود. گفته مي شود افراد بالاي ۸۰ سال حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد در خطر ابتلا به آلزايمر هستند.

با اين حال، اگر شرايط زير برايتان پيش آمد نگران نباشيد چون فراموشي تان كاملاً طبيعي است.

ـ يادتان نمي آيد كليدها، عينك، كارت ملي و... را كجا گذاشته ايد.

ـ اسامي آشنايان و دوستان قديمي تان را به خاطر نمي آوريد و بايد چند دقيقه درباره شان فكر كنيد.

ـ قرارهاي ملاقات كاري يا دوستانه و يا تاريخ تولد دوستان و آشنايان را فراموش مي كنيد.

ـ نمي توانيد آنچه را تازه خوانده ايد به ياد بياوريد و يا جزئيات يك گفتگو يا ماجرا را فراموش كرده ايد.

ـ وارد اتاقي شويد اما ندانيد چرا به آنجا رفته ايد.

ـ به آساني دچار عدم تمركز و حواس پرتي مي شويد.

ـ به قول معروف نمي توانيد آنچه نوك زبان تان است را به خاطر بياوريد.

راهنماي كوچك پيشگيري از فراموشي

نگذاريد مغزتان آكبند بماند!

هيچ كس نمي خواهد دچار فراموشي شود و براي يادآوري خاطره ها و اسم ها و... كلي به دهنش فشار بياورد. خوشبختانه همان طور كه در دو صفحه قبل خوانديد، اگر فراموشي جدي و در اثر زوال مغزي نباشد به راحتي قابل درمان و پيشگيري است. اگرچه متخصصان معتقدند اگر از جواني اقدام كنيد، مي توانيد آلزايمر را در سالمندي به تاخير بيندازيد.

چند روش غير مستقيم براي حفظ سلامت مغز

ـ ورزش كنيد:

احتمالاً ديگر حوصله تان از ديدن يا شنيدن اين عبارت در هر مبحث مربوط به سلامت در رسانه هاي مختلف سر رفته اما چاره چيست؛ واقعيتي است كه بايد پذيرفت. ورزش منظم باعث افزايش فاكتورهاي رشد مغزي و توليد سلول هاي جديد مغزي مي شود. ورزش همچنين باعث كاهش احتمال بروز اختلال هايي مي شود كه به فراموشي و زوال مغز منجر مي شوند؛ مانند ديابت و بيماري هاي قلبي عروقي. در نهايت نيز ورزش باعث كنترل بهتر استرس، اضطراب و افسردگي مي شود كه همه آنها در ايجاد فراموشي نقش دارند.

ـ روابط اجتماعي تان را گسترش دهيد:

پژوهش ها نشان داده اند افرادي كه به اندازه كافي با اقوام، دوستان و به طور كل افراد جامعه تعامل ندارند، بيشتر در خطر ابتلا به فراموشي هستند. روابط اجتماعي از چند جنبه به عملكرد بهتر مغز كمك مي كنند؛ براي مثال فعاليت هاي اجتماعي چالش هاي مثبت براي مغز ايجاد مي كنند و آن را به فعاليت بيشتر وا مي دارند و يا حس صميميتي كه در بين اعضاي خانواده وجود دارد، افسردگي و استرس را كاهش مي دهد. بنابراين با عضويت در يك باشگاه ورشي، فرهنگي و اجتماعي ذهن تان هميشه آماده و هوشيار مي ماند.

ـ سيگار نكشيد:

استعمال دخانيات باعث افزايش خطر بيماري هاي عروقي و سكته مغزي مي شود و اكسيژن رساني به مغز را مختل مي كند.

ـ مراقب تغذيه تان باشيد:

توقع داريد چه بگوييم؟ همان حرف هميشگي اما همچنان مهم؛ از ميوه ها و سبزيجات بيشتري در رژيم غذايي تان استفاده كنيد و چاي سبز بنوشيد. به طور كل غذاهاي حاوي آنتي اكسيدان مغزتان را سالم نگه مي دارند و نمي گذارند به قول معروف زنگ بزند! خوراكي هاي سرشار از چربي هاي امگا۳ مانند ماهي سالمون، تن، گردو و... براي مغز بسيار مفيدند. از سوي ديگر، مصرف كالري زياد مي تواند باعث ضعف حافظه شود.

همچنين توصيه مي شود اگر نمي خواهيد دچار فراموشي شويد حواس تان به مصرف چربي هاي اشباع شده و ترانس نيز باشد چون مي توانند با افزايش سطح كلسترول خون خطر سكته مغزي را بالا ببرند.

ـ استرس تان را مديريت كنيد:

كورتيزول يا هورمون استرس در دراز مدت به مغز آسيب مي رساند و باعث فراموشي مي شود. البته قبل از اينكه كار به آنجاها بكشد خود استرس و اضطراب مي توانند باعث فراموشي هاي موقت شوند. بنابراين دوري از استرس يا مديريت درست آن يعني دوري از فراموشي.

ـ خوب بخوابيد:

كم خوابي باعث اختلال در نحوه ذخيره شدن اطلاعات و اشكال در بازيابي هاي بعدي مي شود؛ كم خوابي باعث كاهش توليد سلول هاي جديد مغزي مي شود كه در نتيجه آن مشكلاتي مانند ضعف حافظه، عدم تمركز و ضعف در تصميم گيري و در نهايت افسردگي ايجاد مي شود. بنابراين هر كاري مي كنيد از خواب تان نزنيد.

پيشنهاد ويژه؛ پياده روي كنيد

پژوهش هاي اخير نشان مي دهند ۱۰ تا ۱۴ كيلومتر پياده روي در هفته احتمال زوال مغزي و فراموشي را تا ۵۰ درصد كاهش مي دهد.

چند توصيه براي فراموش نكردن قرارها و مكان ها

ـ زنگ ساعت كوكي، تلفن همراه يا وسايل الكترونيكي ديگر را روي يك ساعت قبل از ساعتي كه بايد در جايي حضور داشته باشيد تنظيم كنيد.

ـ اگر به مناطق ناآشنا مي رويد از نقشه استفاده كنيد تا در مسير معطل نشويد.

ـ از اعضاي خانواده و يا دوستان و آشنايان بخواهيد قرار و كارتان را به شما يادآوري كنند.

چند روش مستقيم براي حفظ سلامت مغز

ـ بازي هاي فكري مانند شطرنج انجام دهيد.

ـ جدول كلمات متقاطع و سودوكو حل كنيد.

ـ مطالعه كنيد

ـ مهارت هاي جديد ياد بگيريد؛ موسيقي، زبان خارجي، بازي و حتي مسير جديد خانه.

ـ كارهايي مانند باغباني را امتحان كنيد.

چند روش ساده براي يادآوري

چند توصيه براي به خاطر سپردن تاريخ ها، برنامه ها، كارهاي آينده و شماره تلفن ها:

ـ فهرست و يادداشت تهيه كنيد.

ـ روزهاي مهم را روي تقويم يا به صورت الكترونيكي روي وسايلي مانند تلفن هاي همراه مشخص كنيد.

ـ اگر در به خاطر آوردن نحوه انجام كاري به مشكل بر مي خوريد، مراحل آن را يادداشت كنيد.

چند توصيه براي به خاطر آوردن محلي كه وسايل تان را گذاشته ايد

ـ وقتي با وسايل پر مصرفي مانند تلفن همراه، كليد، عينك، ساعت و... كاري نداريد آنها در همان محلي قرار دهيد كه موقع كار كردن مي گذاريد.

ـ اگر مي خواهيد جاي يك وسيله مهم را عوض كنيد، هنگام قرار دادن آن در جاي جديد خوب به محل نگاه كنيد و جايش را با صداي بلند بگوييد.

ـ در صورت لزوم محل اشيا و وسايل پرمصرف را يادداشت كنيد.

میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


نظرات کاربران
بدون دیدگاه اول باش.